دامنه چیست؟ ثبت نام دامنه به چه شکل میباشد؟

دامنه چیست چگونه یک دامنه مناسب انتخاب کنیم

مبتدیان اغلب از ما می پرسند: نام دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند؟ ثبت نام دامنه به چه شکل است؟ اگر مبتدی هستید ، ممکن است شنیده باشید که برای ساخت وب سایت به دامنه نیاز دارید.

با این حال ، بسیاری از مبتدیان نام دامنه را با یک وب سایت یا سرویس میزبانی وب اشتباه می گیرند. اگر تازه کار خود را شروع کرده اید ، تمام این اصطلاحات مختلف ممکن است خیلی فنی به نظر برسند.

در این راهنمای مبتدی ، ما به نام دامنه و نحوه کار دامنه پاسخ خواهیم داد. هدف کمک به شما در درک و انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت خود است.

 

domainnamesguide

در ویدیو زیر چونگی انتخاب یک دامنه مناسب بر اساس برند انتخابی شما را توضیح داده ایم همچنین در ادامه پست می توانید آموزش آن را مطالعه نمایید.

در اینجا یک مرور کلی از موضوعاتی است که در این راهنما شرح خواهیم داد.

 • نام دامنه چیست؟
 • دامنه ها چگونه کار می کنند؟
 • نام دامنه چه تفاوتی با وب سایت و میزبانی وب دارد؟
 • انواع مختلف نام دامنه
 • چه کسی مسئول سیستم نام دامنه است؟
 • چگونه می توان یک نام دامنه انتخاب کرد
 • نحوه خرید نام دامنه
 • سوالات متداول در مورد نام دامنه

نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد برای بازدید از وب سایت شما در نوار URL مرورگر تایپ می کنند.

به زبان ساده ، اگر وب سایت شما یک خانه بود ، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

توضیح دقیق تر:

اینترنت یک شبکه عظیم رایانه است که از طریق شبکه جهانی کابل به یکدیگر متصل می شوند. هر رایانه ای در این شبکه می تواند با رایانه های دیگر ارتباط برقرار کند.

برای شناسایی آنها ، به هر رایانه یک آدرس IP اختصاص داده شده است. این یک سری اعداد است که یک رایانه خاص را در اینترنت شناسایی می کند. یک آدرس IP معمولی به این شکل است:

۶۶.۲۴۹.۶۶.۱

اکنون به خاطر سپردن یک آدرس IP مانند این بسیار دشوار است. تصور کنید اگر مجبور شده اید از چنین شماره هایی برای بازدید از وب سایت های مورد علاقه خود استفاده کنید.

نام دامنه ها برای حل این مشکل اختراع شد.

اکنون اگر می خواهید از وب سایتی بازدید کنید ، نیازی به وارد کردن یک رشته طولانی از اعداد نیست. در عوض ، می توانید با تایپ یک نام دامنه به راحتی به خاطر سپرده شده در نوار آدرس مرورگر خود ، از آن دیدن کنید. به عنوان مثال : tiloweb.ir

در واقع نام دامنه چگونه کار می کند؟

برای درک اینکه نام دامنه در واقع چگونه کار می کند ، نگاهی خواهیم انداخت که وقتی آن را در مرورگر خود وارد می کنید چه اتفاقی می افتد.

 

howdomainswork1

هنگامی که یک نام دامنه را در مرورگر وب خود وارد می کنید ، ابتدا درخواستی را به یک شبکه سرور جهانی ارسال می کند که سیستم نام دامنه (DNS) را تشکیل می دهند.

سپس این سرورها به دنبال نام سرورهای مرتبط با دامنه می گردند و درخواست را به آن سرورهای نامی ارسال می کنند.

به عنوان مثال ، اگر وب سایت شما در shirazwebhost میزبانی شود ، اطلاعات سرور نام آن به این صورت خواهد بود:

ns1.shirazwebhost.ir
ns2.shirazwebhost.ir

این سرورهای نام رایانه هایی هستند که توسط شرکت میزبان شما مدیریت می شوند. شرکت میزبان شما درخواست شما را به رایانه ای که وب سایت شما در آن ذخیره شده ارسال می کند.

به این رایانه وب سرور گفته می شود. این نرم افزار ویژه ای نصب کرده است (Apache، Nginx دو نرم افزار محبوب وب سرور هستند). وب سرور اکنون صفحه وب و اطلاعات مربوط به آن را واکشی می کند.

سرانجام ، سپس این داده ها را به مرورگر ارسال می کند.

نام دامنه با وب سایت و میزبانی وب چه تفاوتی دارد؟

 

webhosting

یک وب سایت از پرونده هایی مانند صفحات HTML ، نرم افزار سازنده وب سایت ، تصاویر و موارد دیگر تشکیل شده است.

اگر نام دامنه آدرس وب سایت شما باشد ، میزبانی وب خانه ای است که وب سایت شما در آن زندگی می کند.

این رایانه واقعی است که پرونده های وب سایت شما در آن ذخیره می شود. به چنین رایانه هایی سرور گفته می شود و توسط شرکتهای میزبان به عنوان سرویس ارائه می شوند.

برای ایجاد وب سایت خود ، هم به نام دامنه و هم به میزبانی وب نیاز دارید.

با این حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که آنها دو سرویس جداگانه هستند و می توانید آنها را از دو شرکت مختلف خریداری کنید.

حال ممکن است از خود بپرسید که اگر آنها را از دو شرکت جداگانه بخرید چگونه کار می کند؟

شما فقط باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و اطلاعات Name Server را که توسط شرکت میزبان شما ارائه شده وارد کنید. اطلاعات سرور Name مشخص می کند که برای چه نام های دامنه شما درخواست های کاربر ارسال شود.

توصیه می کنیم هم نام دامنه و هم میزبانی خود را از یک شرکت دریافت کنید. با این کار می توانید به راحتی در یک حساب کاربری آنها را مدیریت کنید.

برای جزئیات بیشتر ، به راهنمای ما در مورد تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب مراجعه کنید .

انواع مختلف نام دامنه

نام دامنه در پسوندهای مختلفی موجود است. مشهورترین آن .com و .ir است . گزینه های زیادی مانند .org ، .net ، .tv ، .info ، .io و موارد دیگر وجود دارد. با این حال ما همیشه توصیه می کنیم از پسوند دامنه .com و .ir  استفاده کنید .

بیایید نگاهی دقیق تر به انواع مختلف نام دامنه موجود بیندازیم.

دامنه سطح بالا – TLD

دامنه سطح بالا یا TLD پسوندهای دامنه عمومی هستند که در بالاترین سطح در سیستم نام دامنه لیست شده اند.

صدها TLD وجود دارد ، اما مشهورترین آنها .com ، .org ، و .net هستند. سایر TLD ها کمتر شناخته شده اند و استفاده از آنها را توصیه نمی کنیم. به عنوان مثال ، .biz ، .club ، .info ، .agency و موارد دیگر.

دامنه سطح بالا کد کشور – ccTLD

دامنه سطح بالا کد کشور یا ccTLD نام دامنه خاص کشور است که با پسوند کد کشور مانند .ir برای ایران ، .de برای آلمان ،. در هند پایان می یابد.

وب سایتهایی که می خواهند مخاطبان یک کشور خاص را هدف قرار دهند از آنها استفاده می کنند.

دامنه سطح بالای حمایت شده – sTLD

دامنه سطح بالا یا sTLD با حمایت مالی دسته ای از TLD است که دارای یک حامی مالی است که نماینده جامعه خاصی است که توسط پسوند دامنه ارائه می شود.

به عنوان مثال .edu برای سازمانهای مرتبط با آموزش ، .gov برای دولت ایالات متحده ، .mil برای ارتش ایالات متحده و موارد دیگر.

چه کسی مسئول سیستم نام دامنه است؟

شرکت اینترنتی برای نامها و شماره های اختصاص یافته (ICANN) سیستم نام دامنه ها را مدیریت می کند. این یک سازمان غیرانتفاعی است که سیاست های ایجاد نام دامنه را ایجاد و اجرا می کند.

ICANN به شرکت هایی به نام Domain Name Registrar برای فروش نام دامنه اجازه می دهد. این ثبت کنندگان دامنه مجاز به تغییر از طرف شما در ثبت نام دامنه هستند.

ثبت نام دامنه می تواند نام دامنه را بفروشد ، سوابق آن ، تجدید و انتقال آن را به ثبت کنندگان دیگر مدیریت کند.

شما به عنوان یک مالک نام دامنه ، مسئول این هستید که به ثبت کننده بگویید که کجا درخواست ها را ارسال کند. شما همچنین مسئول تمدید ثبت دامنه خود هستید.

چگونه یک نام دامنه برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟

 

همچنین بخوانید:   نحوه ایجاد یک صفحه عرض کامل در وردپرس (راهنمای مبتدیان)

در حال حاضر بیش از ۳۵۰ میلیون نام دامنه ثبت شده و هزاران نفر دیگر هر روز ثبت نام می کنند.

این بدان معنی است که همه موارد خوب قبلاً ثبت شده اند یا خیلی زود ثبت می شوند. این امر فشار زیادی را به کاربران جدید وارد می کند تا ایده دامنه ای برای وب سایت خود ارائه دهند.

ما یک ابزار تولید کننده نام تجاری رایگان با استفاده از هوش مصنوعی ایجاد کرده ایم که به شما کمک می کند ایده های خلاقانه نام شرکت را بیابید و وضعیت در دسترس بودن نام دامنه را بررسی کنید تا به شما در صرفه جویی در وقت کمک کند.

در اینجا چند نکته سریع برای کمک به شما در انتخاب نام دامنه برای وب سایت بعدی خود آورده شده است.

 • با یک نام دامنه .com همراه باشید زیرا محبوب ترین ، آسان به خاطر سپاری و آسان تبلیغ است.
 • اطمینان حاصل کنید که کوتاه تر است و به راحتی به یاد می آورید
 • تلفظ و هجی را آسان کنید
 • از عدد و خط فاصله استفاده نکنید
 • از ژنراتورهای نام دامنه برای ایده های هوشمندانه نام دامنه استفاده کنید

برای کسب راهنمایی و مشاوره عملی بیشتر ، به راهنمای ما در مورد نحوه انتخاب بهترین نام دامنه برای وب سایت خود مراجعه کنید.

چگونه نام دامنه بخریم؟

شما می توانید نام دامنه ها را از یکی از ثبت نام کنندگان دامنه خریداری کنید. هزینه یک نام دامنه com به طور معمول270 الی 300 هزار تومان در سال است. و دامنه ir به طور ثابت 5 هزارتومان در سال می باشد.برای خرید دامنه پیشنهاد میشود از هر شرکتی که هاسیت خود را تهیه میکنید خریداری نمایید. پیشنهاد ما خرید از شیراز وب هاست:

 خرید دامنه به طور خودکار خدمات میزبانی را به شما نمی دهد. برای آن ، شما به یک حساب میزبانی وب نیز نیاز دارید.

بسیاری از شرکت های میزبان وردپرس خدمات ثبت دامنه را نیز ارائه می دهند. با این کار می توانید هر دو سرویس را در یک حساب مدیریت کنید و همچنین نیازی به نگرانی در مورد تغییر تنظیمات نام سرور برای دامنه خود ندارید.

سوالات متداول درباره نام دامنه

طی سالهای گذشته ما به هزاران مبتدی کمک کردیم تا اولین وب سایت های خود را راه اندازی کنند. ما تقریباً هر سوال احتمالی درباره نام دامنه را شنیده ایم که فکر می کنید.

در زیر پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد نام دامنه آورده شده است.

۱. زیر دامنه چیست؟

زیر دامنه در اصل یک دامنه کودک با نام دامنه اصلی است. به عنوان مثال ، videos.tiloweb.ir یک زیر دامنه از tiloweb.ir است.

به محض ثبت دامنه ، شما مجاز به ایجاد دامنه های فرعی توسط خودتان هستید.

از دامنه های فرعی معمولاً وب سایت ها برای ایجاد سایت های کودک با همان نام دامنه استفاده می کنند. به عنوان مثال ، یک وب سایت تجاری می تواند یک زیر دامنه برای وبلاگ یا فروشگاه آنلاین خود به عنوان store.example.com یا blog.example.com ایجاد کند

۲. آیا می توانم ثبت نام دامنه خود را لغو کنم؟

برخی از ثبت کنندگان دامنه به شما امکان می دهند ثبت دامنه خود را در هر زمان لغو کنید. اگر ثبت نام خود را لغو کنید ، ثبت نام برای دیگران در دسترس خواهد بود.

سایر ثبت نام کنندگان دامنه به شما این امکان را می دهند که به راحتی اجازه دهید ثبت دامنه شما منقضی شود.

در بیشتر موارد ، برای ثبت دامنه هیچ گونه بازپرداختی دریافت نخواهید کرد. با این حال ، برخی از ثبت کنندگان دامنه سیاست های بازپرداخت دارند که ممکن است بخواهید قبل از لغو ثبت نام با آنها در مورد آنها بحث کنید.

اگر ویژگی تمدید خودکار را روشن نکنید ، نام دامنه شما پس از دوره ثبت نامی که پرداخت کرده اید به سادگی منقضی می شود.

۳. آیا می توانم وب سایت خود را به نام دامنه دیگری منتقل کنم؟

بله، می توانید نام دامنه خود را به سمت سرور میزبان خود هدایت کنید. همچنین می توانید هر دو نام دامنه را به یک وب سایت نشان دهید.

با این حال ، موتورهای جستجو آن را محتوای تکراری می دانند و این بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر می گذارد.

ما یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه انتقال صحیح وب سایت به نام دامنه جدید و تغییر مسیرهای نصب داریم ، بنابراین به SEO خود آسیب نمی رسانید.

۴. آیا می توانم یک نام دامنه بفروشم؟

بله ، شما می توانید نام دامنه خود را بفروشید. نام دامنه مانند املاک و مستغلات برای وب است. تقاضای زیادی برای نام های دامنه های سفارشی با مارک خوب وجود دارد.

تجارت نام دامنه یک صنعت چند میلیون دلاری است. از آنجا که نام دامنه بسیار ارزان است ، کارآفرینان باهوش همیشه به دنبال ایده های عالی برای نام دامنه هستند تا دست خود را بدست آورند.

اگر می خواهید نام دامنه خود را بفروشید ، وب سایت های زیادی در بازار مانند Sedo ، GoDaddy و سایر وب سایت ها وجود دارند که می توانید دامنه خود را برای فروش لیست کنید.

ثبت کنندگان معروف مانند Domain.com و Network Solutions همچنین به شما امکان می دهند دامنه های برتر را از ویژگی جستجوی دامنه خود خریداری کنید.

مرتبط: بهترین گزینه های GoDaddy را برای خرید دامنه مشاهده کنید.

۵- حریم خصوصی دامنه چیست؟ آیا به آن احتیاج دارم؟

ICANN از افرادی که نام دامنه خود را ثبت می کنند نیاز دارد تا یک ایمیل ، آدرس فیزیکی ، شماره تلفن و سایر اطلاعات شخصی ارائه دهند تا در دسترس عموم قرار گیرد.

حریم خصوصی دامنه یک سرویس الحاقی جداگانه است که توسط ثبت کنندگان دامنه به فروش می رسد. به شما امکان می دهد اطلاعات پروکسی را به جای اطلاعات شخصی واقعی خود نشان دهید.

اگر نخواهید نیازی به خرید حریم خصوصی دامنه نیست. اما اگر نگران حریم خصوصی هستید ، می توانید این سرویس را با هزینه کمی خریداری کنید.

۶. آیا می توانم بیش از یک نام دامنه خریداری کنم؟

بله ، شما می توانید هر تعداد نام دامنه را که دوست دارید خریداری کنید.

۷. از کجا می توانم بیشتر در مورد ساخت وب سایت بیاموزم؟

درست همین جا. تیلو وب بزرگترین سایت منابع وردپرس فارسی برای مبتدیان است. ما دارای آموزش ، راهنمای گام به گام و فیلم هایی هستیم که به طور خاص برای کاربران مبتدی ایجاد شده اند.

در اینجا برخی از منابع مفیدی که در تیلو وب پیدا خواهید کرد (همه آنها کاملا رایگان هستند) آورده شده است.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد نام دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند. همچنین می توانید لیست بهترین تولیدکنندگان نام دامنه رایگان ما را مشاهده کنید تا ایده های جالب برای نام دامنه بعدی خود پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال چی میگردی؟

اگر چیزی پیدا نکردی به پشتیبانی پیام بده