۹ تا از بهترین افزونه های دوره آنلاین برای وردپرس در سال ۲۰۲۱ (مقایسه شده)

آیا شما بهترین سیستم عامل های دوره آنلاین را مقایسه می کنید؟
میخواهید یک خالق محتوا باشید که به دنبال یک پلتفرم دوره آنلاین برای فروش دوره ها هستید و هم دانشجویی که می خواهد از دوره های آنلاین بیاموزد ، در جای مناسب قرار دارید.

در این راهنمای جامع ، بهترین سیستم عامل های دوره آنلاین را با مزایا و معایب آنها مقایسه خواهیم کرد.

در ادامه میتوانید این افزونه ها را دانلود کنید

online course platforms og

 

در یک بستر سازنده دوره آنلاین به دنبال چه چیزی بگردید؟

موارد زیر چند نکته است که باید در یک بستر سازنده دوره آنلاین جستجو کنید. این موارد ممکن است بر توانایی شما در ایجاد دوره های بهتر و رشد تجارت شما به مرور تأثیر بگذارد.

۱. ویژگی های ساخت دوره

بسته به نوع دوره آنلاین که می خواهید بفروشید ، ممکن است ویژگی های خاصی را در ذهن داشته باشید که به آن نیاز داشته باشید. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید به دانش آموزان تکالیف اختصاص دهید ، آزمونهایی ایجاد کنید یا روش های پرداختی متعددی را ارائه دهید.

سیستم های مختلف مدیریت یادگیری (LMS) ویژگی های مختلف ایجاد دوره را ارائه می دهند. قبل از ثبت نام حتماً آنها را مرور کنید تا بعداً مجبور به تغییر سیستم عامل نشوید.

۲. راه حل های پرداخت

همچنین ممکن است بخواهید مطمئن شوید که آنها راه حل های پرداختی را ارائه می دهند که برای شما به عنوان صاحب مشاغل مقرون به صرفه است. برخی از سیستم عامل های آنلاین سازنده دوره ممکن است درصدی از درآمد حاصل از فروش هر دوره را دریافت کنند و این مقدار با گذشت زمان جمع می شود.

۳. ادغام ها

یکپارچه سازی به شما کمک می کند دوره های آنلاین خود را به سیستم عامل های شخص ثالث و ابزارهای اتوماسیون بازاریابی متصل کنید . به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید آن را با سرویس ایمیل مارکتینگ ، ابزار بازاریابی شبکه های اجتماعی یا نرم افزار CRM خود وصل کنید.

اطمینان حاصل کنید که بستر دوره آنلاین شما از ادغام شخص ثالث پشتیبانی می کند و موارد مهم بسیاری را برای استفاده آماده کرده است.

۴. انعطاف پذیری و آزادی

بسیاری از سیستم عامل های دوره های آنلاین ممکن است شرایط و ضوابط خاص خود را داشته باشند که ممکن است بر تجارت شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، ممکن است شما اجازه ندهید انواع خاصی از دوره ها را بفروشید یا ممکن است توانایی خاموش کردن کل تجارت خود را بدون هیچ گونه اخطار داشته باشند.

برخی از سیستم عامل ها برای انعطاف پذیری برای سهولت استفاده مصالحه می کنند ، به این معنی که شما کنترل کمتری در دوره های خود دارید و نمی توانید ویژگی های جدیدی را در دوره خود اضافه کنید.

۵. سهولت استفاده و پشتیبانی

شما به عنوان یک خالق و کارآفرین دوره می خواهید دوره سازنده ای را انتخاب کنید که استفاده از آن برای شما آسان باشد. این باید با الگوهای قابل تنظیم ، با وب سایت خود کار کند و پشتیبانی خوبی از مشتری ارائه دهد.

همچنین می خواهید مطمئن شوید که برای دانشجویان و مشتریان نیز کاربرپسند است.

با در نظر داشتن این معیارها ، بیایید نگاهی به بهترین سیستم عامل های دوره آنلاین در بازار امروز بیندازیم ،

بهترین سیستم عامل های دوره آنلاین برای ایجاد و فروش دوره های آنلاین

ما راهنمای خود را به دو بخش تقسیم می کنیم. شش بستر اصلی دوره برای سازندگان محتوا است که به دنبال ساخت و فروش دوره های آنلاین هستند.

اگر به دنبال بهترین سیستم عامل های یادگیری آنلاین برای دانشجویان هستید ، لطفاً برای رفتن به آن قسمت ، روی پیوند کلیک کنید.

با توجه به این گفته ، در اینجا بهترین سیستم عامل های دوره آنلاین برای محتواسازان و معلمان وجود دارد:

۱.MEMBER PRESS

memberpress homepage

 

MemberPress بهترین پلاگین وردپرس LMS در بازار و ساده ترین راه برای ساخت دوره های آنلاین.

این در وردپرس اجرا می شود ، که بیش از ۳۹ درصد از کل وب سایت های موجود در اینترنت را پشتیبانی می کند.

MemberPress با یک افزونه دوره های آنلاین همراه است که به شما امکان می دهد دوره های آنلاین را به راحتی ایجاد ، مدیریت و فروش کنید. استفاده از سازنده دوره کشیدن و رها کردن آنها بسیار آسان است.

همچنین لازم نیست نگران مهارت های طراحی باشید. MemberPress شامل یک کلاس کلاس مجازی است که از یک ظاهر طراحی شده مراقبت می کند و با تمام مضامین وردپرس کار می کند.

حالت کلاس به منظور ارائه یک تجربه یادگیری تعاملی در وب سایت دوره شما طراحی شده است. می توانید محتوای ویدئویی با کیفیت بالا را به همراه منابع بارگیری اضافی اضافه کنید.

بهترین قسمت این است که به کنترل های قدرتمند دسترسی به محتوای MemberPress دسترسی پیدا می کنید. این به شما امکان می دهد دوره های نامحدود را با گزینه های مختلف قیمت گذاری و برنامه های اشتراک بفروشید.

همچنین می توانید بارگیری های دیجیتالی را با کنترل دسترسی اضافه کنید ، بنابراین فقط دانشجویان ورود به سیستم می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

پرداخت وجه عضو مطبوعات بصورت یکپارچه با سرویس بازاریابی ایمیل شما ادغام می شود ، بنابراین می توانید هر دانش آموز را به لیست ایمیل خود اضافه کنید ، بنابراین می توانید دوره های جدید افزایش یا تخفیف در آینده را به آنها اطلاع دهید.

شما می توانید با استفاده از bbPress یک انجمن گفتگو برای افزایش تعامل ، یک سیستم ارجاع یا یک برنامه وابسته با استفاده از Affiliate Royale برای افزایش فروش اضافه کنید ، و صفحات فروش سفارشی / صفحات وبینار را با استفاده از SeedProd ایجاد کنید تا تجارت دوره آنلاین خود را توسعه دهید.

طرفداران:

 • استفاده از MemberPress حتی برای مبتدیان بسیار آسان است. برای استفاده از آن به مهارت رمزگذاری نیازی ندارید.
 • ایجاد دوره های بصری ایجاد دوره های آموزشی را برای مربیان بسیار آسان می کند.
 • این یک تجربه یادگیری بهتر را برای دانش آموزان با حالت کلاس ارائه می دهد
 • امکان چکاندن محتوای دوره ، فروش عضویت در گروه و همه ویژگی های قدرتمند عضویت.
 • شما می توانید قیمت دوره های خود را تعیین کنید ، از قبل در مقابل پرداخت اشتراک بپردازید ، برای مدرسه آنلاین خود چندین گزینه قیمت داشته باشید و موارد دیگر.
 • از چندین درگاه پرداخت مانند Stripe و Authorize.net برای کارت های اعتباری و پشتیبانی کامل از PayPal پشتیبانی می کند.
 • مانند سایر سیستم عامل ها درصدی از فروش دوره شما را نمی گیرد.
 • MemberPress با تمام سرویس های معروف بازاریابی از طریق ایمیل مانند MailChimp ادغام می شود و همچنین دارای یک تلفیق Zapier است که به شما امکان می دهد با بیش از 2000 برنامه ارتباط برقرار کنید.
 • از آنجا که این یک افزونه وردپرس است ، بنابراین شما می توانید بدون محدودیت طراحی وب سایت خود را سفارشی کنید ، ویژگی های جدید اضافه کنید و موارد دیگر را داشته باشید.

موارد منفی:

 • شما باید یک سایت وردپرس را مدیریت کنید که به معنای نصب به روزرسانی ها و مدیریت نسخه های پشتیبان است.
 • اگر قبلاً از وردپرس استفاده نکرده اید ، ممکن است هنگام آشنایی با آن ، یک منحنی جزئی یادگیری وجود داشته باشد. بیشتر مبتدیان به راحتی این مرحله را به راحتی پشت سر می گذارند.

 

نحوه شروع کار با MemberPress:

برای ساخت و فروش دوره های آموزشی با MemberPress ، باید یک وب سایت وردپرس ایجاد کنید.

ما گام به گام کامل در مورد چگونگی ایجاد یک سایت عضویت در وردپرس با MemberPress ایجاد کرده ایم .

۲. LearnDash

learndash

 

LearnDash یکی دیگر از افزونه های محبوب WordPress LMS و سازنده دوره های آنلاین است. به شما امکان می دهد دوره های آنلاین را با استفاده از وردپرس به راحتی بفروشید.

LearnDash همراه با یک سازنده دوره کشیدن و رها کردن بصری است که به شما امکان می دهد هر نوع دوره را ایجاد کنید ، درس های ویدئویی تعاملی ، آزمونها ، تکالیف و موارد دیگر را اضافه کنید.

 دانلود LearnDash نسخه 3.4.0.7 به همراه افزودنی ها

شما می توانید تمام مطالب دوره را به درستی ارائه دهید یا از ویژگی قطره ای برای انتشار محتوا در هنگام حرکت کاربران در یک دوره استفاده کنید. استفاده از آن بسیار آسان است و ابزارهای زیادی را در اختیار شما قرار می دهد که می خواهید در یک سیستم عامل LMS مشاهده کنید.

این برنامه با تمام خدمات پرداخت محبوب ، پلاگین های تجارت الکترونیکی وردپرس ، bbPress و موارد دیگر ترکیب می شود. این حتی با MemberPress کار می کند که به شما امکان می دهد عضوPress بتواند اشتراک ها را مدیریت کند و LearnDash مدیریت دوره را مدیریت کند.

با استفاده از سازنده صفحه فرود SeedProd می توانید برای دوره های خود قیف فروش ایجاد کنید و با استفاده از هر یک از افزونه های بازی سازی وردپرس گیمیفیکیشن را اضافه کنید.

اگر می خواهید محتوای SCORM یا TinCan ایجاد کنید ، به جعبه ابزار UncannyOwl با مجوز دسترسی نیاز دارید . آنها به شما امکان می دهند بسیاری از ویژگی های قدرتمند را به LearnDash اضافه کنید.

طرفداران:

 • افزونه کامل WordPress LMS همراه با آزمونها ، درس ها ، تکالیف ، گواهینامه ها و موارد دیگر.
 • استفاده آسان با یک دوره ساز بصری که به شما امکان می دهد دوره های آنلاین تعاملی ایجاد کنید.
 • یکپارچه سازی به شما امکان می دهد ابزارهای شخص ثالثی را که برای ارتقا course دوره آنلاین خود نیاز دارید ، اضافه کنید.
 • مانند سایر سیستم عامل ها درصدی از فروش دوره شما را نمی گیرد.

موارد منفی:

 • کنترل های دسترسی به محتوا به اندازه MemberPress قدرت ندارند.
 • کنترل کمتری در ایجاد چندین اشتراک با کنترل دسترسی متفاوت.
 • در وردپرس اجرا می شود ، بنابراین شما باید سایت خود را مدیریت کنید ، که برای اکثر مبتدیان بسیار آسان است.

 

نحوه شروع کار با LearnDash:

برای ساخت و فروش دوره های آموزشی با LearnDash ، باید یک وب سایت وردپرس ایجاد کنید .

برای شروع به نام دامنه و میزبانی وب خود نیاز دارید. نام دامنه آدرس وب سایت شما در اینترنت مانند tiloweb.ir است و میزبانی وب محل ذخیره شدن پرونده های وب سایت شماست.

ما به شما شیراز وب هاست را پیشنهاد میدهیم که به کاربران ما ۵۰ درصد تخفیف میدهند

همچنین بخوانید:   13 بهترین افزونه چندرسانه ای وردپرس که باید استفاده کنید (انتخاب متخصص)

پس از راه اندازی وب سایت خود ، باید پلاگین LearnDash را نصب کرده و دوره های خود را ایجاد کنید.

۳.Teachable

teachable

 

Teachable یک پلتفرم میزبان همه در یک است که به شما امکان می دهد بدون مدیریت هیچ نرم افزاری یا نصب به روزرسانی ، به راحتی دوره هایی ایجاد کنید و آنها را بفروشید.

این افزونه در ایران کاربردی ندارد

می توانید از Teachable در نام دامنه سفارشی خود استفاده کنید یا آن را به عنوان زیر دامنه به وب سایت موجود خود اضافه کنید.

استفاده از آن فوق العاده آسان است و به شما امکان می دهد تا یک دوره آموزشی آسان برای کشیدن دوره ها ، بارگذاری محتوا و انتشار آن داشته باشید. این همچنین شامل بازاریابی و تجزیه و تحلیل برای کمک به ارتقا course دوره شما است.

Teachable همچنین از پرداخت های شما مراقبت می کند و به مشتریان خود چندین روش پرداخت را ارائه می دهد. همچنین می توانید از فروش بسیار بهینه شده آن برای ایجاد صفحات فرود برای دوره های خود استفاده کنید.

طرفداران:

 • استفاده فوق العاده آسان
 • شما نیازی به مدیریت نصب ، به روزرسانی یا پشتیبان گیری نرم افزار ندارید.
 • همچنین با رشد کسب و کار خود لازم نیست نگران مقیاس بندی منابع باشید.
 • ادغام های قدرتمند به شما امکان می دهد از ابزارهای شخص ثالث برای بازاریابی و رشد استفاده کنید.

موارد منفی:

 • قابل یادگیری گرانتر از MemberPress یا LearnDash است.
 • اگر در برنامه اصلی باشید ، ۵٪ کارمزد معامله را برای هر معامله اخذ می کند.

 

۴. Thinkific

thinkific

 

Thinkific یکی دیگر از دوره های دوره آنلاین بصورت کاملاً میزبان است که مشابه Teachable است.

این افزونه در ایران کاربردی ندارد

همراه با یک سازنده دوره بصری کشیدن و رها کردن بصری که به شما امکان می دهد دوره های بسیار تعاملی برگزار کنید. شما می توانید هر محتوایی از جمله فیلم ها را در دوره خود بارگذاری کنید.

Thinkific از تمام ویژگی هایی که می توانید از یک افزونه LMS انتظار داشته باشید پشتیبانی می کند. به علاوه ، می توانید چندین برنامه اشتراک مختلف ایجاد کنید ، صفحات فرود ایجاد کنید و یک انجمن عضویت ایجاد کنید.

طرفداران:

 • استفاده از Thinkific برای همه کاربران بسیار آسان است
 • این به طور کامل میزبانی می شود که به این معنی است که شما نگران نرم افزار ، پشتیبان گیری و سایر جنبه های فنی نباشید.
 • شما می توانید بدون نگرانی در مورد مقیاس گذاری سیستم عامل ، تجارت خود را توسعه دهید

موارد منفی:

 • این نسبت به پلتفرم LMS وردپرس مانند MemberPress گسترده تر است
 • طرح رایگان از نظر ویژگی ها کاملاً محدود است

 

۵. LifterLMS

lifterlms

 

LifterLMS یک افزونه محبوب WordPress LMS است که می توانید برای ایجاد و دیدن دوره های آنلاین از آن استفاده کنید.

دانلود LifterLMS نسخه ۴.۴.۴ + LaunchPad نسخه ۲.۴.۶

LifterLMS یک بستر قدرتمند است و با ابزارهایی همراه است که به شما کمک می کند تا به راحتی دوره های آنلاین ایجاد کنید. همچنین این یک تجربه یادگیری بهتر را برای کاربران شما ایجاد می کند که برای ایجاد جامعه در اطراف وب سایت شما مهم است.

به اندازه کافی انعطاف پذیر است که می توانید یک وب سایت کوچک مربیگری آنلاین یا یک برنامه مدرک کامل را راه اندازی کنید. این از دوره های چند لایه پشتیبانی می کند ، جایی که می توانید ماژول های آموزشی ، دروس ، دسته ها و موارد دیگر را اضافه کنید.

این ویژگی های پیشرفته ای مانند محتوای قطره ای ، شرایط پیشرفت دوره ، عضویت در گروه و موارد دیگر دارد.

طرفداران:

 • یک بستر قدرتمند برای ایجاد جوامع یادگیری آنلاین بسیار جذاب.
 • استفاده آسان با یک دوره ساز ساده که به شما کمک می کند هر نوع ماده آموزشی را اضافه کنید.
 • ادغام خدمات شخص ثالث برای کمک به شما در ارتقا و رشد.

موارد منفی:

 • شما باید وب سایت وردپرس خود را مدیریت کرده و به روزرسانی ها را نصب کنید
 • اگر شما تصمیم بگیرید که یک عدد اضافی بخرید ، ممکن است هزینه افزایش یابد

 

نحوه شروع کار با LifterLMS:

برای راه اندازی سایت وردپرس خود باید یک نام دامنه و میزبانی وب خریداری کنید.

می توانید از Bluehost ، SiteGround یا هر ارائه دهنده میزبانی وردپرس دیگر استفاده کنید .

۶. ووکامرس

woocommerce

 

WooCommerce محبوب ترین پلت فرم تجارت الکترونیکی در جهان است. این فوق العاده آسان و انعطاف پذیر است که باعث می شود پایگاه خوبی برای ایجاد دوره آنلاین خود باشید.

دانلود Sensei فارسی نسخه 1.9.20

برای فروش و مدیریت دوره های آنلاین با WooCommerce ، به پسوند Sensei LMS آنها نیاز دارید .

Sensei LMS یک افزودنی ساده و سرراست LMS است که به شما امکان می دهد دوره هایی ایجاد کنید ، ماژول ها ، درس ها و آزمونها را اضافه کنید.

استفاده از آن آسان است و می توانید با استفاده از موضوع ویترین فروشگاه WooCommerce به سرعت وب سایت دوره خود را راه اندازی کنید.

اگر می خواهید صفحات فروش سفارشی ایجاد کنید ، می توانید از صفحه ساز SeedProd استفاده کنید . برای تجزیه و تحلیل بی درنگ ، می توانید از افزونه MonsterInsights analytics استفاده کنید.

طرفداران:

 • پلاگین LMS ساده و سرراست
 • در بالای WooCommerce اجرا می شود که به شما امکان می دهد محصولات فیزیکی یا دیجیتالی دیگری را در همان سایت بفروشید.
 • شما می توانید از افزونه های ضروری وردپرس برای گسترش وب سایت و رشد تجارت خود استفاده کنید.

موارد منفی:

 • برای ایجاد دوره های پولی و برنامه های اشتراک به افزونه های پولی نیاز دارد
 • فاقد برخی از ویژگی های پلاگین پیشرفته LMS است.
 • شما باید فروشگاه WooCommerce خود را مدیریت کرده و به روزرسانی ها را نصب کنید

قیمت گذاری: Sensie LMS خود رایگان است ، اما برای ایجاد دوره های پولی با هزینه 129 دلار در سال ، به افزودنی اشتراک های پولی WooCommerce نیاز دارید .

بهترین سیستم عامل های دوره آنلاین برای دانشجویان

چه دانشجو باشید و چه یک مشتاق حرفه ای ، کسب مهارت های جدید و ادامه پیشرفت در آنها می تواند بسیاری از فرصت ها را در اقتصاد مدرن باز کند.

تعداد زیادی سیستم عامل یادگیری آنلاین برای دانشجویان وجود دارد که می توانید برای کسب مهارت جدید یا پیروی از علاقه خود به آنها بپیوندید.

۷. Learning LinkedIn

linkedin learning

 

Learning LinkedIn (پیشتر Lynda) بستری محبوب برای یادگیری مهارت های دیجیتالی ، خلاقانه و سایر مهارت های حرفه ای است. آنها موضوعات و کلاسهای متنوعی را برای همه سطوح کاربران (نه فقط مبتدیان) ارائه می دهند.

دوره های LinkedIn Learning توسط متخصصانی با تجربه و صلاحیت های واقعی در زمینه خود تدریس می شوند.

با استفاده از پلتفرم آموزش آنلاین یا برنامه iOS / Android آنها می توانید با سرعت خود بیاموزید.

همچنین پس از اتمام دوره ای می توانید گواهینامه هایی بدست آورید که می توانید به عنوان نشان در نمایه LinkedIn خود نمایش دهید.

طرفداران:

 • دوره های با کیفیت بالاتر که توسط متخصصان با سابقه مرتبط تدریس می شود
 • نشان ها و گواهینامه هایی که می توانید در نمایه LinkedIn خود به نمایش بگذارید
 • همچنین با اطلاعات بیشتر در مورد حقوق و شغل ، مشاهده نامحدود نمایه ، اعتبار InMail و موارد دیگر به LinkedIn Premium دسترسی پیدا می کنید.

موارد منفی:

 • گسترده تر از سایر سیستم عامل های یادگیری و مهارت های آنلاین.
 • LinkedIn بازپرداختی ارائه نمی دهد ، بنابراین بهتر است قبل از خرید از محاکمه رایگان آنها استفاده کنید.

 

۸. Skillshare

skillshare

 

Skillshare یکی از بزرگترین بسترهای دوره آنلاین برای دانشجویان است که صدها دوره را در زمینه های مختلف و موضوعات متنوعی ارائه می دهد.

این یک دوره آزمایشی رایگان است ، پس از آن می توانید به حق بیمه ارتقا دهید که به شما امکان دسترسی به هزاران دوره آنلاین برتر را می دهد که می توانید به آنها بپیوندید.

دوره ها توسط متخصصان و معلمان ایجاد می شوند نه توسط خود Skillshare. حقوق معلمان برای این دوره ها با بازدید مشاهده می شود. این به عنوان انگیزه ای برای معلمان برای ارائه دوره های با کیفیت و بسیار جذاب عمل می کند.

طرفداران:

 • مقرون به صرفه است و می توانید در هر زمان لغو کنید.
 • هزاران کلاس با تعداد بسیار زیادی مهارت و موضوع
 • استفاده آسان با یک عنصر جامعه داخلی که یادگیری را سرگرم کننده می کند

موارد منفی:

 • با داشتن دوره های بسیار زیاد ، تصمیم گیری برای شروع کار دشوار است.
 • دوره های مهارت های شغلی توسط هر کسی تدریس می شود و بررسی های زیادی در مورد کیفیت یا استاندارد بودن دوره ها انجام نمی شود.

 

۹. Coursera

coursera

 

Coursera مکان خوبی دیگر برای یادگیری مهارت های جدید است.

آنها انواع دوره های رایگان و پولی و حتی برنامه های مدرک آنلاین را ارائه می دهند. آنها با شرکت های فناوری مانند گوگل و IBM همکاری کرده اند که می خواهند با ارائه دوره های رایگان استفاده از فن آوری خود را ارتقا دهند.

علاوه بر این ، Coursera همچنین با کالج های ارائه دهنده برنامه های مدرک آنلاین همکاری می کند. دوره های ارائه شده توسط افراد حرفه ای با صلاحیت و مهارت در موضوع تهیه شده است.

طرفداران:

 • برخی از دوره های فنی مفید برای مبتدیان برای ثبت نام رایگان در دسترس است
 • سكوی آسان برای استفاده با كنترل كیفیت نسبتاً بهتر نسبت به سكوهای مشابه
 • دسترسی به مطالب دوره از شرکت ها و کالج های برتر IT
 • رویکرد آکادمیک تری به دوره ها می یابد.

موارد منفی:

 • افزایش برنامه های تحصیلی ارائه شده توسط کالج ها

 

کدام یک از بهترین دوره های دوره آنلاین (انتخاب متخصص) است

پس از ارزیابی همه سیستم عامل های محبوب دوره های آنلاین ، MemberPress را به عنوان بهترین بستر دوره آنلاین برای ساخت و فروش دوره های آنلاین توصیه می کنیم .

اگر دانشجویی هستید که به دنبال بهترین پلتفرم یادگیری آنلاین برای گسترش مهارت های خود هستید ، LinkedIn Learning و Skillshare بهترین بسترهای یادگیری آنلاین برای دانشجویان هستند.

امیدواریم این مقاله به شما در انتخاب بهترین سیستم عامل های دوره آنلاین کمک کرده باشد

آشکار سازی:ما در تیلو وب با پایبندی به اصول اخلاقی و اجتماعی به قانون کپی رایت احترام می گزاریم و اعلام می نماییم این مطلب از سایت
www.wpbeginner.com
برداشت و ترجمه شده است.با سپاس از توجه شما.

یوتیوب ما : TILOWEB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال چی میگردی؟

اگر چیزی پیدا نکردی به پشتیبانی پیام بده