نقشه سایت XML چیست؟ چگونه می توان یک نقشه سایت در وردپرس ایجاد کرد؟

آیا فکر می کنید نقشه سایت XML چیست و چگونه می توان آن را به وب سایت وردپرس خود اضافه کرد؟

نقشه سایت XML به موتورهای جستجو کمک می کند تا به راحتی از طریق محتوای وب سایت شما حرکت کنند. این برنامه لیستی از کلیه مطالب شما را به صورت قرائت ماشینی به آنها می دهد.

در این مقاله ، ما توضیح خواهیم داد که نقشه سایت XML چیست و چگونه می توان به راحتی نقشه سایت را در وردپرس ایجاد کرد.

 

نقشه سایت XML چیست؟

نقشه سایت XML فایلی است که تمام محتوای وب سایت شما را در قالب XML لیست می کند ، بنابراین موتورهای جستجو مانند Google به راحتی می توانند محتوای شما را کشف و فهرست کنند.

در اوایل دهه ۲۰۰۰ ، وب سایت های دولتی پیوندی با عنوان “نقشه سایت” در صفحات اصلی خود داشتند. این صفحه معمولاً حاوی لیستی از تمام صفحات آن وب سایت است.

در حالی که امروزه برخی از وب سایت ها هنوز دارای نقشه سایت HTML هستند ، اما استفاده کلی از نقشه های سایت تکامل یافته است.

امروزه نقشه های سایت به جای HTML در قالب XML منتشر می شوند و مخاطبان آنها موتورهای جستجو هستند و نه افراد.

اساساً ، نقشه سایت XML راهی است که صاحبان وب سایت می توانند در مورد تمام صفحاتی که در وب سایت آنها وجود دارد به موتورهای جستجو بگویند.

همچنین به موتورهای جستجو می گوید که کدام پیوندها در وب سایت شما بیش از سایرین مهم است و هر چند وقت یکبار وب سایت خود را به روز می کنید.

در حالی که نقشه های سایت XML باعث افزایش رتبه شما در موتور جستجو نمی شوند ، به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا وب سایت شما را بهتر جستجو کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند محتوای بیشتری پیدا کنند و شروع به نشان دادن آن در نتایج جستجو کنند در نتیجه ترافیک جستجو بیشتر و رتبه بندی سئو بهبود می یابد .

چرا به نقشه سایت XML نیاز دارید؟

نقشه های سایت از نظر بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بسیار مهم هستند.

به سادگی با اضافه کردن یک نقشه سایت نمی رتبه بندی جستجو تاثیر می گذارد. با این حال ، اگر صفحه ای در سایت شما وجود دارد که ایندکس نشده است ، نقشه سایت راهی را برای اطلاع رسانی به موتورهای جستجو در مورد آن صفحه به شما ارائه می دهد.

نقشه سایت برای اولین بار ایجاد یک وبلاگ یا ایجاد یک وب سایت جدید بسیار مفید است زیرا اکثر وب سایت های جدید هیچ لینک بک ای ندارند. این امر باعث می شود موتورهای جستجو به سختی بتوانند تمام محتوای خود را کشف کنند.

به همین دلیل موتورهای جستجو مانند Google و Bing به دارندگان وب سایت های جدید اجازه می دهند نقشه سایت را در ابزارهای وب مستر خود ارسال کنند. این اجازه می دهد ربات های موتور جستجوگر آنها به راحتی محتوای شما را کشف و فهرست بندی کنند (بعداً در مورد این اطلاعات بعداً).

نقشه های سایت به همان اندازه برای وب سایت های معروف تاسیس شده نیز مهم هستند. آنها به شما این امکان را می دهند که مشخص کنید کدام قسمت از وب سایت های شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند ، کدام قسمت ها بیشتر به روز می شوند و غیره ، بنابراین موتورهای جستجو می توانند متناسب با آن از محتوای شما بازدید کرده و نمایه سازی کنند.

با این اوصاف ، بیایید نگاهی به نحوه ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس بیندازیم.

چگونه می توان یک نقشه سایت در وردپرس ایجاد کرد؟

روش های مختلفی برای ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس وجود دارد. ما سه روش محبوب برای ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس را به شما نشان خواهیم داد و شما می توانید یکی از روش های مناسب برای شما را انتخاب کنید.

  • نحوه ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس بدون پلاگین
  • ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس با استفاده از All in One SEO
  • ایجاد یک نقشه سایت XML در وردپرس با استفاده از Yoast SEO
  • نقشه سایت XML خود را به موتورهای جستجو ارسال کنید
  • چگونه می توان از نقشه های سایت XML برای رشد وب سایت خود استفاده کرد

روش ۱. نحوه ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس بدون پلاگین

این روش از نظر ویژگی ها بسیار اساسی و محدود است.

تا اوت سال ۲۰۲۰ ، وردپرس نقشه سایت داخلی نداشت. با این حال در وردپرس 5.5 ، آنها یک ویژگی اساسی نقشه سایت XML را منتشر کردند.

با این کار می توانید بدون استفاده از افزونه ، به صورت خودکار یک نقشه سایت XML در وردپرس ایجاد کنید. می توانید wp-sitemap.xml را در انتهای نام دامنه خود اضافه کنید و وردپرس نقشه سایت پیش فرض XML را به شما نشان می دهد.

defaultwpsitemap

 

این ویژگی نقشه سایت XML به وردپرس اضافه شد تا اطمینان حاصل شود که هر وب سایت جدید وردپرسی مزایای SEO نقشه سایت XML را از دست نمی دهد.

با این حال ، بسیار انعطاف پذیر نیست و شما نمی توانید به راحتی کنترل کنید چه چیزی را اضافه کنید یا از نقشه سایت XML خود حذف کنید.

خوشبختانه ، تقریباً همه افزونه های برتر وردپرس با ویژگی نقشه سایت خودشان ارائه می شوند. این نقشه های سایت بهتر است و شما می توانید محتوا را کنترل کنید یا از نقشه سایت XML وردپرس خود حذف یا حذف کنید.

روش ۲. ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس با استفاده از All in One SEO

ساده ترین راه برای ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس استفاده از افزونه All in One SEO برای وردپرس است.

این بهترین افزونه SEO WordPress در بازار است که به شما مجموعه ای گسترده از ابزارها را جهت بهینه سازی پست های وبلاگ خود برای سئو به شما ارائه می دهد .

ابتدا باید افزونه All in One SEO را نصب و فعال کنید. برای جزئیات بیشتر ، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید .

توجه: ویژگی نقشه سایت در نسخه رایگان AIOSEO نیز موجود است . با این وجود برای دریافت نقشه سایت خبری پیشرفته و نقشه سایت ویدیویی ، به نسخه Pro نیاز دارید.

پس از فعال شدن ، برای بررسی تنظیمات نقشه سایت ، به صفحه All in One SEO »Sitemaps بروید .

enable sitemap in all in one seo

 

به طور پیش فرض All in One SEO ویژگی نقشه سایت را برای شما فعال می کند و جایگزین نقشه سایت اصلی وردپرس می شود.

می توانید بر روی دکمه ‘Open Sitemap’ کلیک کنید تا پیش نمایش آن را مشاهده کنید تا به نظر برسد. همچنین می توانید نقشه سایت خود را با افزودن “sitemap.xml” به URL مانند www.example.com/sitemap.xml مشاهده کنید.

aioseo

 

به عنوان یک مبتدی ، نیازی به انجام کاری ندارید زیرا تنظیمات پیش فرض برای انواع وب سایت ها ، وبلاگ ها و فروشگاه های آنلاین کاربرد دارد .

با این حال ، می توانید تنظیمات نقشه سایت را برای کنترل مواردی که می خواهید در نقشه سایت XML خود قرار دهید ، تنظیم کنید.

به سادگی به قسمت تنظیمات نقشه سایت بروید.

sitemap settings

 

این بخش گزینه هایی برای مدیریت نمایه های نقشه سایت ، شامل یا حذف انواع پست ها ، طبقه بندی ها (دسته ها و برچسب ها) به شما می دهد. همچنین می توانید نقشه های سایت XML را برای بایگانی های مبتنی بر تاریخ و بایگانی های نویسنده فعال کنید.

همه در یک سئو به طور خودکار تمام محتوای وردپرس شما را در نقشه سایت XML شامل می شود. با این حال ، اگر صفحاتی مستقل مانند فرم تماس ، صفحه فرود یا صفحات فروشگاه Shopify که بخشی از وردپرس نیستند ، داشته باشید چه می کنید؟

خوب ، AIOSEO تنها افزونه ای است که به شما امکان می دهد صفحات خارجی را در نقشه سایت وردپرس خود اضافه کنید. به سادگی به قسمت Advanced Pages بروید و آن را روشن کنید. این فرم را به شما نشان می دهد که می توانید صفحات سفارشی را که می خواهید اضافه کنید اضافه کنید.

additional pages

 

شما به سادگی باید URL صفحه ای را که می خواهید اضافه کنید اضافه کنید و سپس اولویت را در جایی تنظیم کنید که 0.0 کمترین و 1.0 بالاترین باشد ، اگر مطمئن نیستید ، توصیه می کنیم از 0.3 استفاده کنید.

در مرحله بعد ، تعداد دفعات به روزرسانی و آخرین تاریخ اصلاح شده را برای صفحه انتخاب کنید.

در صورت نیاز به افزودن صفحات بیشتر ، می توانید بر روی دکمه “افزودن جدید” کلیک کنید.

فراموش نکنید که برای ذخیره تنظیمات خود بر روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید.

به استثنای ارسال ها / صفحات خاص از نقشه سایت XML شما

All in One SEO به شما امکان می دهد هر پست یا صفحه ای را از نقشه سایت XML خود حذف کنید. می توانید این کار را با کلیک کردن بر روی قسمت Advanced Settings (بخش تنظیمات پیشرفته) در صفحه All in One SEO »(نقشه سایت) انجام دهید .

exclude items

 

همچنین می توانید یک پست یا صفحه را از طریق نقشه سایت XML خود بدون ایجاد فهرست و عدم دنبال کردن حذف کنید. با این کار موتورهای جستجو نمی توانند آن محتوا را در نتایج جستجو نشان دهند.

به سادگی پست یا صفحه ای را که می خواهید حذف شود ویرایش کنید و به پایین به قسمت تنظیمات AIOSEO در زیر ویرایشگر بروید.

همچنین بخوانید:   نحوه نصب قالب کودک وردپرس

noindex aioseo

 

از اینجا باید به برگه Advanced بروید و کادرهای کنار گزینه های “بدون فهرست” و “بدون پیگیری” را علامت بزنید.

ایجاد نقشه های سایت اضافی

All in One SEO به شما امکان می دهد نقشه سایت های اضافی مانند نقشه سایت ویدیویی یا نقشه سایت خبری ایجاد کنید.

اگر فیلم ها را مرتباً در پست ها یا صفحات وبلاگ خود جاسازی کنید ، می توانید یک نقشه سایت ویدیویی ایجاد کنید . این به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا پست ها را در نتایج جستجو و جستجو به همراه تصویر کوچک ویدیو نمایش دهند.

example video searchresult

 

اگر یک وب سایت خبری دارید و می خواهید در نتایج جستجوی Google News ظاهر شود ، می توانید یک نقشه سایت News را ایجاد کنید.

کافی است به سراغ All in One SEO »نقشه سایت بروید و به زبانه های نقشه سایت ویدیویی یا نقشه سایت خبری بروید تا این نقشه های سایت را ایجاد کنید.

video news sitemaps aioseo

 

به طور کلی ، AIOSEO بهترین افزونه وردپرس است زیرا تمام قابلیت های انعطاف پذیری و قدرتمند را با قیمت بسیار مقرون به صرفه به شما می دهد.

روش ۳. ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس با استفاده از Yoast SEO

اگر از Yoast SEO به عنوان افزونه SEO WordPress خود استفاده می کنید ، همچنین به طور خودکار نقشه سایت XML را برای شما روشن می کند.

ابتدا باید پلاگین Yoast SEO را نصب و فعال کنید. برای جزئیات بیشتر ، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید .

پس از فعال شدن ، به SEO » صفحه عمومی بروید و به برگه” ویژگی ها “بروید. از اینجا ، باید به پایین به گزینه ‘XML Sitemap’ بروید و از روشن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

yoastseo

 

بعد ، روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود.

برای تأیید اینکه Yoast SEO یک نقشه سایت XML ایجاد کرده است ، می توانید بر روی نماد علامت سوال در کنار گزینه XML Sitemap در صفحه کلیک کنید.

viewsitemap

 

پس از آن ، روی پیوند “مشاهده نقشه سایت XML” کلیک کنید تا نقشه سایت XML خود را که توسط Yoast SEO ایجاد شده است مشاهده کنید.

همچنین می توانید با اضافه کردن sitemap_index.xml در انتهای آدرس وب سایت خود ، نقشه سایت XML خود را پیدا کنید. مثلا:

https://www.example.com/sitemap_index.xml

yoastseo sitemaps

 

Yoast SEO نقشه سایت های مختلفی را برای انواع مختلف محتوا ایجاد می کند. به طور پیش فرض ، نقشه سایت برای پست ها ، صفحات ، نویسنده و دسته ها ایجاد می کند.

چگونه نقشه سایت XML خود را به موتورهای جستجو ارسال کنیم

موتورهای جستجو در یافتن نقشه سایت کاملاً هوشمند هستند. هر زمان محتوای جدیدی منتشر می کنید ، یک پینگ برای Google و Bing ارسال می شود تا آنها را در مورد تغییرات نقشه سایت شما مطلع کند.

با این حال ، توصیه می کنیم برای اطمینان از یافتن موتورهای جستجو ، نقشه سایت را به صورت دستی ارسال کنید.

ارسال نقشه سایت XML خود به Google

Google Search Console ابزاری رایگان است که توسط Google ارائه می شود تا به دارندگان وب سایت کمک کند حضور سایت خود را در نتایج جستجوی Google کنترل و حفظ کنند.

افزودن نقشه سایت شما به Google Search Console به شما کمک می کند تا محتوای شما را سریع کشف کند حتی اگر وب سایت شما کاملاً جدید باشد.

در ویدیو زیر میتوانید نحوه ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل را مشاهده نمایید:

ابتدا باید به وب سایت Google Search Console مراجعه کرده و برای یک حساب کاربری وارد شوید.

پس از آن ، از شما خواسته می شود نوع ویژگی را انتخاب کنید. می توانید دامنه یا پیشوند URL را انتخاب کنید. ما توصیه می کنیم پیشوند URL را انتخاب کنید زیرا تنظیم آن آسان تر است.

gsc step1

 

URL وب سایت خود را وارد کنید و سپس بر روی دکمه ادامه کلیک کنید.

در مرحله بعدی ، از شما خواسته می شود که مالکیت وب سایت را تأیید کنید. چندین روش برای انجام این کار مشاهده خواهید کرد ، توصیه می کنیم از روش برچسب HTML استفاده کنید.

gsc verifyownership

 

به سادگی کد موجود در صفحه را کپی کرده و سپس به قسمت مدیریت وب سایت وردپرس خود بروید.

اگر از AIOSEO استفاده می کنید ، با تأیید آسان ابزارهای وب مستر همراه است. نگران نباشید ، به All in One SEO »تنظیمات عمومی بروید و سپس روی برگه Webmaster Tools کلیک کنید. پس از آن ، می توانید کد را از Google در آنجا وارد کنید.

aioseo site verification

 

اگر از AIOSEO استفاده نمی کنید ، باید پلاگین Insert Headers and Footers را نصب و فعال کنید . برای جزئیات بیشتر ، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید .

پس از فعال سازی ، باید به صفحه Settings »Insert Headers and Footers بروید و کدی را که قبلاً کپی کرده اید در کادر« Scripts in Header »اضافه کنید.

insertheaderfooter verify

 

فراموش نکنید که برای ذخیره تغییرات روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

اکنون ، به برگه Google Search Console برگردید و بر روی دکمه “تأیید” کلیک کنید.

Google کد تأیید را در سایت شما بررسی کرده و سپس آن را به حساب Google Search Console شما اضافه می کند.

توجه: اگر تأیید ناموفق بود ، لطفاً مطمئن شوید حافظه نهان خود را پاک کرده و دوباره امتحان کنید.

اکنون که وب سایت خود را اضافه کردید ، بیایید نقشه سایت XML شما را نیز اضافه کنیم.

در ویدیو زیر میتوانید نحوه اضافه کردن سایت مپ به سرچ کنسول گوگل را مشاهده نمایید:

از داشبورد حساب خود ، باید از ستون سمت چپ روی “نقشه سایت” کلیک کنید.

add sitemap google search console

 

پس از آن ، شما باید قسمت آخر URL نقشه سایت خود را در بخش “افزودن نقشه سایت جدید” اضافه کنید و روی دکمه ارسال کلیک کنید.

اکنون Google آدرس نقشه سایت شما را به کنسول جستجوی Google شما اضافه می کند.

برای جستجوی وب سایت شما مدتی طول خواهد کشید. پس از مدتی ، شما می توانید آمار اولیه نقشه سایت را مشاهده کنید.

این اطلاعات شامل تعداد پیوندهایی است که Google در نقشه سایت شما پیدا کرده ، تعداد زیادی از آنها ایندکس شده است ، نسبت تصاویر به صفحات وب و موارد دیگر.

sitemap stats in google search console

 

ارسال نقشه سایت XML به Bing

مشابه کنسول جستجوی گوگل ، Bing همچنین Bing Webmaster Tools را برای کمک به دارندگان وب سایت در نظارت بر وب سایت خود در موتور جستجوی Bing ارائه می دهد.

برای افزودن نقشه سایت خود به Bing ، باید به وب سایت Bing Webmaster Tools مراجعه کنید . در اینجا ، دو گزینه برای افزودن سایت خود خواهید دید. شما می توانید سایت خود را از Google Search Console وارد کنید یا آن را به صورت دستی اضافه کنید.

create account bing

 

اگر قبلاً سایت خود را به Google Search Console اضافه کرده اید ، پیشنهاد می کنیم سایت خود را وارد کنید. این باعث صرفه جویی در وقت می شود زیرا نقشه سایت شما به طور خودکار برای شما وارد می شود.

اگر می خواهید سایت خود را به صورت دستی اضافه کنید ، باید URL سایت خود را وارد کنید و سپس سایت را تأیید کنید.

اکنون بینگ از شما می خواهد مالکیت وب سایت خود را تأیید کنید و روش های مختلفی را برای انجام آن به شما نشان می دهد.

ما توصیه می کنیم از روش Meta tag استفاده کنید. به سادگی خط متا تگ را از صفحه کپی کرده و به قسمت مدیر وردپرس خود بروید.

meta tag to verify bing

 

اکنون ، افزونه Insert Headers and Footers را در وب سایت خود نصب و فعال کنید.

پس از فعال سازی ، باید به صفحه تنظیمات »درج سرصفحه ها و پاورقی ها بروید و کدی را که قبلاً کپی کرده اید در کادر« اسکریپت ها در هدر »اضافه کنید.

insertheadersfooters

 

فراموش نکنید که برای ذخیره تغییرات خود بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

چگونه می توان از نقشه های سایت XML برای رشد وب سایت خود استفاده کرد؟

اکنون که نقشه سایت XML را به Google ارسال کردید ، بیایید نگاهی به نحوه استفاده از آن برای وب سایت خود بیاندازیم.

ابتدا باید به خاطر داشته باشید که نقشه سایت XML رتبه بندی جستجوی شما را بهبود نمی بخشد . با این حال ، این به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوا را پیدا کنند ، میزان خزیدن را تنظیم کرده و نمای وب سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود دهند.

شما باید در نقشه جستجوی Google به آمار نقشه سایت خود توجه داشته باشید. این می تواند خطاهای خزشی و صفحات مستثنی از پوشش جستجو را به شما نشان دهد.

sitemap coverage

 

در زیر نمودارها ، می توانید روی جداول کلیک کنید تا URL های واقعی را که Google از آنها مستثنی یا نمایه نکرده است ، مشاهده کنید.

sitemapurlsreport

 

به طور معمول ، Google ممکن است تصمیم بگیرد از مطالب تکراری ، صفحات بدون محتوا یا محتوای بسیار کم و صفحاتی که توسط پرونده robots.txt یا متا تگ های وب سایت شما مستثنی است ، بگذرد .

با این حال ، اگر تعداد صفحات مستثنی شما به طور غیرمعمول زیاد است ، ممکن است بخواهید تنظیمات افزونه SEO خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ محتوایی را مسدود نمی کنید.

برای جزئیات بیشتر ، به راهنمای کامل کنسول جستجوی Google برای مبتدیان مراجعه کنید.

امیدواریم که این مقاله به شما در پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد نقشه سایت XML و نحوه ایجاد نقشه سایت XML برای سایت وردپرس کمک کرده باشد.

اگر این مقاله را دوست داشتید ، لطفاً برای آموزش های ویدئویی وردپرس در کانال YouTube ما مشترک شوید . همچنین می توانید ما را در توییتر و فیس بوک پیدا کنید .

منابع:

What is an XML Sitemap? How to Create a Sitemap in WordPress?

 

 

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال چی میگردی؟

اگر چیزی پیدا نکردی به پشتیبانی پیام بده